Tükürük Bezinde Taş Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükürük Bezinde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezinde Taş, Tükürük kanallarını tıkayabilen kalsiyum içerikli yapılardır. Tükürük salgısının yoğun olması, tükürük akışında bazı sorunlar veya çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan kalsiyum birikintileri zamanla bir taşa dönüşebilir. Bu taşlar bir veya birden fazla sayıda olabilir ve aynı zamanda tükürük bezi kanalını tıkayabilirler. Tükürük kanalı tıkanmasının en tipik belirtisi yanakta veya çene altında şişme olmasıdır. Bunu da en kolay yemek yerken anlarız. Çünkü bu şişmeler özellikle yemek yerken tekrarlanır. Tükürük bezinde taşları 1 milimetre kadar küçük de olabilir ve 7 santimetre çapına da ulaşabilir. Taşlar büyüdükçe tükürük kanalının duvarına yapışabilir ve hatta kanal içine gömülebilir. Dolayısıyla erkenden sialendoskopi ile çıkartılacak taşın tedavisi geciktirilirse, taşın ameliyatsız çıkarılma olasılığı da düşmüş olur.


Tükürük bezi taşı belirtileri nelerdir?


Tükürük bezinde taşı olan hastaların tipik belirtisi, yemek yerken ya da yemekten sonra yanakta veya çene altında şişme olmasıdır. Tükürük salgısı üretildiğinde, tükürük akışını engelleyen bir durum varsa yanak veya çene altı tükürük bezi şişer. Eğer kanal tam tıkalı değilse ve tükürük aradan sızabiliyorsa şişen tükürük bezi bir süre sonra eski haline döner. Tükürük bezinde şişme bazen iltihaplı bir atak ile ortaya çıkar. Ama her iltihaplanma tükürük taşına ya da kanal tıkanıklığına bağlı olmayabilir.


Tükürük bezi taşı nasıl önlenir


Tükürük bezinde taş olan insanlarda görülen ortak özellikler az sıvı almaları, sigara içmeleri ve sebzeden fakir olmalarıdır. Hastaların bol sıvı almaları ve sigarayı bırakarak bir daha kullanmamaları tükürük salgısını olumlu etkiler. Hastaların dengeli beslenmeleri yani özellikle sebzelerde bulunan fitatlar, sialolitiazis oluşumunu önleyen maddelerdir. Ancak tükürük bezi taşı oluşmuşsa, teşhis edilmişse veya buna eğilim yaratan durumlar söz konusu ise mutlaka bir sialendoskopistin görüşünü almak gerekir.

Tükürük Bezinde Taş Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Tükürük Ph Değeri?

Tükürük Ph Değeri?

Haber Bülteni

Güncel

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Güncel

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?

Aids Tükürük ile Bulaşır mı?