Tükürük Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükürük Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük bezi kisti, birçok zaman iyi huylu olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her ne kadar iyi huylu olarak ortaya çıksa bile insanlarda belirtileri ile rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu nedenle fark edilmesi durumunda en kısa süre içerisinde tedavi edilmelidir. İnsanlarda birçok sayıda bulunan tükürük bezleri, büyük tükürük bezleri ve küçük tükürük bezleri olarak ayrı gruplarda incelenmektedir. Ancak çalışma ve belirti olarak yine aynı şekilde insanlarda etkilere neden olmaktadır. Tükürük bezi kisti, bazen tükürük bezinin çalışmasını engellemektedir. Özellikle büyük tükürük bezleri üzerinde oluşan kistlerde tükürük salgısı kişide azaldığı için başta sindirim ve ağız sağlığı olmak üzere çok farklı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle ne kadar erken müdahale edilirse kişi sağlığı için o kadar olumlu etkiler ortaya çıkmaktadır.


Tükürük bezleri üzerinde görülen kistler


Benign kistleri: İnsanlarda tükürük bezleri üzerinde en sık ortaya çıkan kist türüdür. Bir nevi tümör olan bu kistler genellikle insanlarda 40 ile 50 yaşlar olan yetişkinlik yaşlarının sonlarında ortaya çıkmaktadır. Daha çok ağrısız olarak ortaya çıkan ve oldukça yavaş bir şekilde büyüyen bu kistler başta yanak bölgesinde olmak üzere yüzün birçok yerinde ortaya çıkabilmektedir. Bu tümör türü grubu içerisinde yer alan ve bir alt evre olarak düşünülebilen warthin tümörü, insanlarda genellikle birden fazla tükürük bezi üzerinde görülmektedir ve görülme yaşı yine 40 yaş ve üzeridir.

Malihg kisti: İnsanlarda yine sık görülen kistlerden biridir. Bu kist benign kistlerinden sonra en sık görülen ikinci kisttir. Ancak bu kistler sadece şişlik şeklinde belirtiler göstermektedir. Yüz siniri üzerinde yüzde otuz oranında yüz felcine neden olarak kişilerde sorunlara neden olmaktadır.

Sinik Hücreli Karsinom: İnsanlarda tüm tükürük bezi kisti sorunlarına bakıldığında daha çok bayanlarda görülen bu kist büyüyen kitle yapmasıyla birlikte yüz sinirlerine zarar vererek tutulma gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle muayene ve tedaviler sıklaştırılmalıdır.


Tanı ve tedavi nasıl yapılır?


Hastalığın tanısının konulması için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu tanıların konulmasını sağlayan yöntemler daha çok standart olarak kullanılan tıbbi cihazlarla sağlanmaktadır. Bunlardan biri ultrasonografi yöntemidir. Bu yöntem ile kişinin tükürük bezleri daha detaylı olarak incelenir ve tükürük bezi kisti, tam olarak ortaya çıkarılabilir. Bunun yanı sıra bilgisayarlı tomografilerde de tükürük bezi kisti sorunu tam olarak teşhis edilebilmektedir. Genellikle ameliyat öncesinde kistin büyüklüğü, şekli ve diğer merak edilenleri rahat bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Bunun yanında teşhis aşamasında son yöntem ise ince iğneler ile aspirasyon yöntemleridir. Bu yöntemlerle az da olsa doku örnekleri alınarak patolojik bir şekilde incelenmektedir. Bu yöntem ile net bir şekilde kist teşhis edilir.

Tedavi aşamasında ise ilk olarak kistin türüne göre işlem yapılır. Eğer tehlike yaratıyorsa ya da insanlarda ciddi bir rahatsızlığa neden oluyorsa bu durumda yapılması gereken en önemli tedavi ameliyat tedavisidir. Ancak kistin boyutu küçükse ve aşırı rahatsızlık vermiyorsa bu durumlarda ilk olarak ilaç tedavileri yapılmaktadır.

Tükürük Bezi Kisti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Tükürük Asit Mi Baz mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tükürük Bezi Biyopsisi

Tükürük Bezi Biyopsisi

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Taşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yemek Yerken Tükürük Bezi Şişmesi

Yemek Yerken Tükürük Bezi Şişmesi

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Bezi Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri?

Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri?

Güncel

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Orucu Bozar mı?