Tükürük Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tükürük Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı; Tükürük bezleri, ağız ve boğaz etrafına yerleşmişlerdir. Tükürük bezlerinin görevi; tükürük salgısı yapmak, salgıları ağız içerisinde ulaştırmak, ağzı ıslak tutmak, sindirimi başlatmak, dişleri çürüklere karşı korumaktır. İnsan vücudunda dört tip tükürük bezi vardır; Parostis tb, submandibuler-Çene altı tb, sublingual-Dil altı tb, minör-Küçük tb.


Tükürük Bezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Tükürük bezlerinde yaygın olarak taş, tümör, iltihaplar sebebi ile ameliyatlar yapılır. Taş genel olarak çene altı tb'de gözlemlenir. Tümörler ise daha çok parotis ya da minör tb'de gözlemlenir. Kolayca küçük bir kesi ile alınabilir, böylece bezi almaya gerek kalmaz, fakat bazen bu durum mümkün olmayabilir. Bu durumda taş ile boyundan yapılan bir kesi ile bezin tümünün çene altı tükürük bezi taşlarında kanal ağzında yer alan taşların bazen ağız içerisinden alınır. Parotis bezi ameliyatlarının kendine has durumları vardır. Bunun sebebi parotis bezi içerisinden yüzün mimik hareketlerini kontrol eden yüz sinirinin geçmesi ve bu sinirin bir kolunun çene altı tb komşuluğunda olması gerekir. Bazı zamanlarda ameliyat esnasında bu kollar ve sinirler hasar görebilir, zedelenir. Bu durumu neticesinde alın, dudak ve yanak hareketleri kalıcı veya geçici bozulur.

Çene altı tb ameliyatları lokal, bayıltmadan (Ameliyat olacak bölümün uyuşturulması) yapılabilir ya da narkoz altında bayıltma işlemi ile yapılır. En yaygın olarak tercih edilen yöntem, genel anestezi yöntemidir. Bu ameliyatlar, alanında Uzman iyi bir hekim tarafından dikkatlice yapıldığı müddet endişe gerektirmez. Fakat bazı komplikasyonlar meydana gelebilir. En yaygın olan komplikasyon; yüz sinirinin bir dalının hasar görmesidir. Hasta bu komplikasyon sonrası ıslık çalarken veya gülme esnasında dudağının ameliyat bölümünün yerinin kenara doğru çekemez. Sinir hasarı, zedelenmesi ya da kesilmesi durumu geri dönüşü olmayan bir olaydır. Bunun dışında sinirdeki anatomik olan bütünlük bozulmadı ise yalnızca ameliyat esnasında çekiştirme ile ilişkili bir şişlik varsa ameliyattan belirli bir süre sonra düzelme şansı olur. Bu süre belirli değildir. Yani birkaç günde sürebilir, 5-6 ay kadarda sürebilir.

Tükürük Bezi Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Orucu Bozar mı?

Tükürük Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tükürük Enzimi ve Yapısı

Tükürük Enzimi ve Yapısı

Tükürükten Kan Gelmesi Nedenleri?

Tükürükten Kan Gelmesi Nedenleri?

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi

Bebeğin Ağzından Tükürük Gelmesi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6