Ağız İçi Tükürük Bezleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Ağız içi tükürük bezleri, boğazın çevresinde, içinde, kulak kepçesi ve çene altı bölümünde yer alırlar. Tükürük bezleri çifttir ve bu bezler ağız içerisinde tükürük salgılarlar. Tükürük bezleri salgıladıkları salgıyı ağız içine ulaştırmak için görevlidirler. Tükürük bezleri ağız içini ıslatan, dişleri çürüklerden koruyan ve sindirimi başlatan bezlerdir. Ağız içi tükürük bezlerinin birçok çeşidi vardır. Paratis bezleri, çene altı bezleri ve dil altı bezleri bunlardan bazılarıdır. Bu tükürük bezlerinin dışında boğaz ve ağız içerisine yayılmış ortalama 500 civarında küçük tükürük bezleri bulunmaktadır. Ana tükürük bezlerinden olan paratis bezler, ağız içinin kulağa yakın olan kısmında bulunur. Üst çenede bulunan dişlerin yanına salgı bırakır. Dil altı tükürük bezleri adından da anlaşılacağı gibi dilin altında bulunur. Salgıladıkları tükürükleri dilin altına bırakırlar. Çene altı tükürük bezleri ise yine adından anlaşılacağı gibi çenenin altında bulunur. Salgıyı alt çenede bulunan dişlerin arasına bırakır.


Ağız İçi Tükürük Bezleri Enfeksiyonları


Çene ve yanak altında oluşan bu hastalıkta, hastada şişlik ve ağrı görülür. Bu enfeksiyonun habercisi ise ağızdan gelen kötü kokudur. Kusma, ateş ve halsizlik ise bu hastalığın ana belirtileri arasındadır. Genellikle çocuk yaşta görülen bu hastalık ilerleyen zamanlarda tekrar etmez. Antibiyotik tedavisi ile iyileşme sağlanır. İyileşme sürecini kısaltmak için bol sıvı tüketmek ve çok konuşmamak önemli bir yere sahiptir.


Ağız İçi Tükürük Bezleri Hastalıkları


Çok fazla türü olan ağız içi tükürük bezleri hastalıkları vardır. Kistler, kötü huylu tümörler, tükürük bezi büyümesi, tükürük bezi taşı ve enfeksiyonlar bu hastalıkların bazılarıdır. Bu hastalıkların hepsi oldukça yaygın görülmektedir ama en yaygın olarak görüleni tükürük bezi büyümesidir.


Ağız İçi Tükürük Bezlerinin Büyümesini Önlemek İÇin Yapılacaklar

  • Grip aşısı olmak
  • Günde en az iki litre su tüketmek
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek
  • Diş ve ağız sağlığına dikkat etmek
  • Sigara kullanmamak veya olabildiğince az kullanmak
  • Kabakulak aşısı yaptırmak

Ağız İçi Tükürük Bezleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tükürük Bezi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Ağız İçi Tükürük Bezleri

Tükürük Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Tükürük Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Tükürük Bezi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası